6 věcí na které si dát pozor při sázení na fotbal

Forma týmů

Jeden z nejzásadnějších faktorů. Týmy, jimž se daří, hrají s větším sebevědomím a ve větší pohodě. Vzpomeňme si namátkou např. na sezónu 2015/2016 anglické Premier League a překvapivý titul Leicesteru, týmu, který v sezóně 2014/2015 jen těsně unikl sestupu

U formy týmů je důležité zvolit správný počet zápasů, na které se bude brát ohled. Jeden zápas je málo, 10 už je moc. U našich analýz počítáme s posledními 5 zápasy. K číslu 5 jsme došli po datové analýze 333 zápasů, u nichž jsme u obou týmů počítali průměrný bodový zisk za X zápasů. Viz tabulka.

Průměrný počet získaných bodů / zápas u týmové formy

Forma ve společných zápasech

Dalším z důležitých faktorů je forma ve společných zápasech. I tým, jenž prohrál 5 zápasů v řadě může předvést rovnocennou (lepší) hru proti klubu z čelních příček. Příkladem může být Sigma Olomouc, jenž po skvělé sezóně 2017/2018 a poměrně úspěšném působení v evropských pohárech v sezóně 2018/2019, hraje v lize silně pod očekávání a po 11 kolech má na kontě pouhých 9 bodů…. I přesto dokázala porazit Spartu, u které se zdálo, že se pod trenérem Šťastným dostává zpět na vrchol. Bídná hra Sparty v Olomouci ukazuje, že cesta na vrchol započatá nepříliš povedeným nástupem (a vyhazovem) Andrea Stramaccioniho pokračuje…

Porovnání posledních 5 zápasů Sparty a Olomouce (přátelský zápas Sparty s Polnou nebudeme brát v potaz, přátelák nemá absolutně žádnou váhu). Kdybychom se řídily jen formou za posledních 5 zápasů vyšlo by nám, že Sparta je favorit, vzhledem k tomu, že se Sigmě z 5 zápasů podařilo bodovat pouze s trápící se Duklou a druholigovým Třincem. 

Forma Sigmy Olomouc

Forma Sparty

Situace se ale mění, pokud se podíváme na společné zápasy. Poslední 3 zápasy skončily těsným výsledkem a z toho 2x se Sigmě podařilo Spartu porazit.

Stejně jako u formy týmů jsme provedli datovou analýzu a tady jsou výsledky.

Průměrný počet získaných bodů / zápas u formy ve společných zápasech

Týmy v jedné sezóně obvykle odehrají 2 a více vzájemných zápasů. Brát v potaz více zápasů staršího data nemá moc význam vzhledem k trenérským rošádám a celkové přestavbě týmů během přestupních období.

Vliv absence

Určit vliv absence hráčů na hru týmu není snadné. Při analýze je potřeba pečlivě prostudovat sestavu týmu. Zjistit jaké jsou k dispozici alternativy za chybějící hráče a nepřeceňovat roli jednotlivce v týmu. Fotbal je týmová hra a top týmy mají většinou i velice kvalitní leštiče lávky. Je to ale velmi individuální.

 Zatímco např. Paul Pogba je ve hře Manchesteru United tím rozdílovým hráč a bez něj hra Red Devils postrádá jiskru, takový Neymar je v Paris Saint-Germain sice klíčový hráč, ale PSG má v útoku velice kvalitní alternativy (Edinson Cavani, Kylian Mbappé, Angel Di Maria atd.…) jenž ho dokážou velice dobře zastoupit.

Vliv únavy

U únavy platí to stejné jako u absencí, je třeba brát v potaz šířku kádru a celkovou vytíženost hráčů, především těch klíčových. Svojí roli hraje i cestování na velké dálky např. při zápasech Ligy mistrů či Evropské ligy.

Vliv domácího prostředí

O vlivu domácího prostředí by se dalo polemizovat. Např. hráči Opavy, které na domácím stadionu podporuje průměrně 1267 diváků, nebudou tak hnáni jako hráči Slavie, které v Edenu burcuje průměrně více jak 13 000 diváků. Necelých třináct set diváků je ale stále lepší než 51 diváků, kteří dorazili roku 2003 na utkání Blšan s Jabloncem a tím vytvořili rekord české fotbalové ligy v nejnižší návštěvnosti

Nebyli jsme si jistí, jestli domácí prostředí má nebo má vliv a tak jsme provedli datovou analýzu, viz tabulka:

Vliv domácího prostředí

Z ní vyplývá, že domácí prostředí má na tým pozitivní vliv.

Vliv motivace

U motivace je důležité rozlišovat soutěž, v rámci se utkání hraje. Obecně domácí poháry nemají pro týmy takový význam jako evropské poháry a proto stavějí slabší sestavy. Je to dáno především prestiží a finančním ohodnocení soutěží. Pozor ale, pro týmy ze středu tabulky můžou být i domácí poháry zajímavé, vzhledem k tomu, že vítěz domácího poháru má zajištěnou účast v evropských pohárech (viz třeba Zlín v sezóně 2017/2018). Proto je nutné si zjistit o soutěži co nejvíce informací.

Týmy z anglické Premier League hrají obvykle tyto soutěže (seřazeno podle prestiže). Při velkém počtu utkání a omezenému počtu hráčů na soupisce (max. 25 hráčů) trenéři rádi dávají Carabao cupu prostor mladým. Pozor na to!

  1. Liga mistrů / Evropská liga – evropské poháry
  2. Premier League – hlavní liga
  3. FA Cup – pohár fotbalové asociace
  4. Carabao cup – ligový pohár

Jazyky

Sázkové tipy zdarma!
Jak chcete tipy dostávat?